Farmaceutska industrija u Srbiji

05.07.2012. Kancelarija DLS

Farmaceutska industrija u Srbiji

U punoj svečanoj sali Privredne komore Srbije, učesnike i goste XXVI Kluba lobista pozdravio je predsednik DLS Zoran Domazet i predsednik Skupštine DLS prof. Radivoje Kocić. Prof. Kocić je istakao da ima veliko zadovoljstvo i posebnu čast da sa svojim kolegama iz struke otvori aktuelna pitanja iz oblasti unapređenja i zaštite zdravlja ljudi. Dragana Jovanović, direktorka Farmaceutske komore govorila je o položaju državnih i privatnih apoteka, a poseban naglasak je dat na potrebi da se izmene određena rešenja iz postojeće zakonske regulative i da se napravi registar koji će utvrditi tačan broj apoteka i njihov teritorijalni raspored. Članovi DLS su iz prve ruke mogli čuti i videti u kom pravcu su neophodne izmene i dopune postojećeg Zakona o zdrastvenoj zaštiti.

Bojan Trkulja, direktor fonda Inovia je posebno istakao da je tržište lekova u Srbiji takvo da se sve dešava u okviru novca koji ima na raspolaganju Republički fond za zdravstveno osiguranje. ''Ako niste na pozitivnoj listi, praktično ne možete da budete prisutni na tržištu. Razvoj novih lekova, posebno biotehnoloških je izuzetno skup i takve lekove prosečan čovek u ovoj zemlji ne može da priušti. Ono što su neke druge zemlje uradile, a o čemu bismo i mi mogli da razmišljamo, jeste da se lekovi sa najnižom cenom, recimo do 100 ili 200 dinara,  skinu sa pozitivne liste. Na taj način bi se mogli uštedeti milioni koji se mogu preraspodeliti na neke bolesti koje nisu tako česte, koje ne pogađaju veliki broj ljudi, ali gde je lečenje izuzetno skupo''.

Vise slika u galeriji »

Čitanja: 1904 | Komentara: 0